Ana Sayfa > Site Yazarları

-
DÜZENLİ EGZERSİZ, GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
27 Mayıs 2020 - 8700 okunma

Düzenli egzersizin bağışıklık sistemine olan etkisini açıklamadan önce bağışıklık sistemini tanımlamakta fayda var. Bağışıklık sistemi; vücudun savunma mekanizmasını oluşturan, tümör ve patojenleri tanıyan aynı zamanda onları yok eden, vücudu zararlı maddelerden koruyan bir sistemdir. Sağlıklı beslenerek, sigara ve alkol kullanmayarak, düzenli uyuyarak, enfeksiyonlara karşı gerekli tedbirleri alarak, egzersiz yaparak ve stresi azaltarak güçlendirilebilir. Bu maddeler arasından egzersiz yapmanın önemine biraz değinelim...
Egzersiz, bağışıklık sisteminin üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Ancak ne kadar çok egzersiz yaparsanız, hastalıklarla daha iyi savaşabileceğiniz doğru değildir. Aslında, şiddetli egzersiz yapmak, bağışıklık söz konusu olduğunda hiç egzersiz yapmamak kadar kötüdür. Yoğun, uzun süreli egzersizler vücudun bağışıklık tepkisini bastırır. Egzersiz programınız ne kadar uzun ve yoğunsa, bağışıklık sisteminiz o kadar çabuk yorulur ve daha sık hastalanmanıza sebep olur. Vücut, uzun egzersiz dönemlerini stres olarak algılar. Stres altında norepinefrin ve kortizol seviyeleri yükselir. Stres hormonları olarak tanımlanan bu iki hormon, bağışıklık sistemini baskılama eğilimindedir. Antrenman sırasında ve sonrasında bağışıklık hücrelerinin sayısının düşmesine neden olur. Ayrıca, egzersiz sonrası toparlanma döneminde kandaki sitotoksik kapasitesinin azalması nedeniyle enfeksiyonlara karşı dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı yaşam için orta şiddette ve strese yol açmayacak egzersiz tiplerini seçmek daha uygundur. Tüm bunlardan dolayı, düzenli olarak haftada en az 3 gün ortalama 30 dakika pilates, yoga gibi orta şiddette egzersiz yapmak bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ideal bir seçenek olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün dediği gibi egzersiz ucuz, kolay sonuç alınabilen, kas-iskelet sistemini kuvvetlendiren, diğer sistemleri geliştiren ve güçlendiren, beden-ruh ve zihni doğru nefes ile birleştiren dinamik bir ilaçtır.
Her zaman hastalığı önlemek hastalığı tedavi etmekten daha ekonomiktir. Bunun en etkili, en ucuz ve yan etkileri en az yöntemi ise egzersizdir. Her zaman söylediğim gibi egzersiz kişiye özeldir ve mutlaka fizyoterapist eşliğinde uygulanmalıdır.

ESİNAY ABAY
ACADEMIC HOSPITAL
FİZYOTERAPİST, PİLATES EĞİTMENİ

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Diğer Yazıları

15 Mayıs 2020 - SOSYAL İZOLASYON SÜRECİNDE RİSK GRUBU İÇİN EVDE FİZİKSEL AKTİVİTE
18 Eylül 2019 - UZUN YAŞAMIN SIRRI EGZERSİZDE
29 Ağustos 2019 - SIRTINIZ MI AĞRIYOR, AMAN DİKKAT!
        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1