SANATÇI OKTAY GÜRTÜRK: ''ŞÖHRET İÇİN ŞARKI SÖYLEMİYORUM''

08 Kasım 2016
0 Haber Yorum

4 YAŞINDAN BU YANA ŞARKI SÖYLEYEN OKTAY GÜRTÜRK “ŞÖHRET OLMAK BENİM İÇİN ÖNEMLİ DEĞİL” HİÇ BİR ZAMAN AŞK HAYATIMI GÖZLER ÖNÜNDE YAŞAMAYI TERCİH ETMEMİŞ “BENİM HAYATIM SAHNEDE BİTECEK” DEDİ.


Sanatçı Oktay Göktürk ile sanat ve sanatçı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Sahne aldığı Beylikdüzü Beykent'teki Luba Club'te yatığımız ve çok keyifli geçen söyleşide sanatçının ne kadar özel hayatına dikkat ettiğini ve gözler önüne sermekten kaçındığını gördük.

RÖPORTAJ: PINAR ERDEM:

PE: Aktülel okurları için Oktay Gürtürk kimdir?

OG: Ömrünü müzige adamış, sahnelere adamış, kesintisiz 25,30 yıldır sahne ve müzik hayatı olan çocukluğumdan bu yana sahnelerde olan biriyim. Sahne ve müzik benim yaşam biçimim.
PE: Kendinizi bize nasıl tanıtırsınız?
OG: Çemişgezekliyim, Çemişgezek yıllar önce Elazığ’ a sonra da Tunceliye bağlı çok güzel ve şirin bir ilçemiz bizim. Tabi ben Elazığ doğma büyümeyim. Kütüğüm de Elazığ ama ailemin bir kısmı Tuncelide. Her vatan toprağı bizim kendi yerimiz, kendi ülkemiz, her yeri ayrı seviyoruz, evrensel düşünüyorum.
PE: Müzik hayatınıza başlangıcınızı anlatır mısınız?
OG: 4 yaşımdan beri şarkı söylüyorum. Musuki cemiyetlerinde başlayan müzik hayatım düğünlerde, (gülerek) çay partileri oluyordu eskiden, onlarla devam eden bir süreç. Cemiyetten sonra da tamamen profesyonel olarak 1900.. yılları söylesek (kahkaha ile) yaşımız ortaya çıkacak .. İlk şarkı söylemem ilkolkulda 23 Nisanda hiç unutmuyorum bir mumdur iki mumdur bu ne güzel bayramdır diye okuduğumuz :) türkülerle başladık. Sonra uzun yıllar yurdun her yöresinde ama ben asıl çok büyük hem maddi hem manevi hem de sanatsal açıdan büyük şeyler sağladığım Ankaradır. Müziğin müzik, sahnenin sahne olduğu dönemlerde ki sahneyi yaşamış, sahneye çıkmış şanslı insanlardan biriyim.
PE: Ankara daki sanat hayatınızı biraz daha anlatır mısınız?
OG: Müzik hayatına 1988 yılında profesyonel olarak başladım. 90lı yıllar çok güzel yıllardı müzik açısından. İnsanlar aileleri ile birlikte gelip o zamanlar gazinolara başkent Altınnal gazinosu vardı o dönemler.. Ankaranın pavyonları günümüzde en iyi dediğimiz sahnelerden daha kaliteliydi.  Çünkü pavyonlara insanlar aileleri ile gelebiliyorlardı.
PE: Profesyonel olarak söylediğiniz ilk şarkıda neler hissettiniz?
OG: Onu bilmiyorum ki ben J Kendimi bildim bileli çok büyük mutluluktu ya futbolcu olacaktım yada şarkıcı olacaktım. Biraz tembel olduğum için müziği tercih ettim. Futbolda her gün en az 5 km kros bana çok zor geliyordu. Tabi şarkı söylemeyi sevmemde çok büyük etkendi. Ben çok şanslı biriydim. Ankaraya gittim. O zamanlar dev isimler var yani. Belki de Allah’ ın lütfu direk astsolist olarak başladım beni çabuk kabul ettiler.
Albüm olmadan en büyük starla aynı ücreti alıp, daha çok iş yapıp mutlu yaşayan biriydim. Sonra İstanbul’ a geldim.
PE: İstanbul hayatı ve sanat hayatınıza başlangıcınızı merak ediyorum!
OG: Rahmetli Yaşar Kekeva, ilk albümü kendisiyle yapacaktık. O zaman dayım dernekler şefiydi. Çok beğenmişti beni ama çok genç olduğumu söylemiş. Değerlendirebileceğini söylemiş. Sonra rahmetli oldu. Sonrasında Ankara’ ya döndüm tekrar.
PE: İstanbul’ da ne kadar kaldınız?
OG: Sürekli üç gün Ankara, üç gün İstanbul gidiyordum. Evim Ankara Dikmendeydi. 2004 te tamamen İstanbul’ a yerleştim.
PE: Oktay Gürtürk Ankara sanatçısı mı?
OG: En önemli sanatçılar Ankaradan gelmiştir. Çünkü sahne hayatı Ankara da çok önemliydi. İbrahim abiler falan pavyondaydı, çok önemliydi yani. Çünkü Ankara’ daki insanlar İstanbulda müzik kültürü çok farklıydı. Eğlence yerleri yıllarca isim vermeyeyim yanlış anlaşılır. Etilerde yıllarca iş yaptılar. Ankara dinleyicisi gerçekten müziğe ve sanata önem veren insanlardı. Müzik dinlemeye gelirlerdi. Bakanlarda gelirdi. Sonra İstanbul ve Ankara arasında gelgitler başladı.
PE: Tanınmaya başladığınız, ünlülüğe adım attığınız zamanları dinleyebilir miyiz?
OG: İlk Türkiye ye lanse olduğum DMC 2000 yılında  “Yoksun” adında bir albüm yaptım. Üçüncü albümüm, profesyonel olarak ilk. Diğerlerini saymıyorum.
PE: O zaman albümlerin çok sattığı dönemlerdi, ne kadar sattı ?
OG: Belli bir başarı yakaladı. İnanılmaz güzel bir albümdü. Ercan Saatçi prodüktörümüz. Bir çok sanatçı ile hem düet, hem vokal vardı  o albümde. Emrah, Nuray Hafiftaş, Ömer Danış aklıma gelenler.
PE: Şöhret basamakları hangi albümde yakaladınız?
OG: 2007 de beni tamamen insanlara tanıtan yani şöhret dediğimiz “Yiğit Yaralı Olur” albümü. Bu şarkı beni milyonlaca insanlara ulaştırdı. Sonra Baboş türkümüz inanılmaz bir patlama oldu, bir çok kesim bu türkü ile beni hatırlamaya başladı. Benim için inanılmaz bir başarı sağladı.
PE: Daha sonra sizin ikinci bir çıkışınız oldu bunu anlatır mısınız?
OG: Hali hazırda yedi, sekiz şarkım beklerken övünerek söylüyorum, belkide dünyaya kabul ettirdiğimiz “Aşk Çiçeğim” adlı şarkı tüm dünyada inanılmaz bir başarı sağladı ve ikinci bir çıkış sağladı. Arabeks tarihinde hiç görülmemiş bir başarı 25 milyon izlenme, tıklanma ile ikinci çıkışımı sağladı. Ttnette arabeks dünyası ilk 100 giremez, 10 hafta ben ttnette bulundum bu önemli bir başarı. Aşk çiçeği yıktı geçti.
PE: UFUKTA YENİ BİR ALBÜM GÖRÜNÜYORMU
Bir ay içinde Allah’ ın izniyle. Okumalar kaldı sadece, hazır neredeyse. Bir Yıldız Tilbe, bir Hakan Altun şarkısı. Ben türkiye koşullarında albüm yapmak istemiyorum tek şarkı ile gitmek istiyorum. Çünkü biliyorsunuz satmıyor albümler. Ama böyle bir başarı elde edince elimizde hem bizim hem radyoların bir şey olsun diye albüm yapacağız.
PE: Kaç şarkılı albüm yapacaksınız?
OG: Sekiz şarkılı. Ben çok şanslı biriyim, Türkiye de önemli bestecilerin şarkılarını seslendiriyorum. Sağolsunlar parada almıyorlar benden. Sevgili Yıldız Tilbe, Hakan Altun, Bülent Serttaş.
PE: Sizde farklı bir şey var sanki, seviliyorsunuz.
OG: Emek bu, camiada bu çok önemli bir konu. Değerli şarkılar var üzerimde çok büyük bir sorumluluk. Şunu gururla söylüyorum, kesintisiz 25 sene sahne hayatı 30 senede ben 25 diyorum. 25 senedir kesintisiz sahne yapan tek insan benim diyebilirim.
PE: Sanat ve sahne dünyasında en çok zorlandığınız durum ne oldu?
OG: Şöhret kaygım olmadı, işimi yapayım belkide bu benim için bir dez avantajdı böyle düşünmem. Çünkü aslında biz şarkıcılar bu işi yaparken alkışı çok seviyoruz. Benim çok fazla şöhret imkanı varken medyatik yaşama imkanım varken bile medyatik yaşamadım. Medyatik aşklarım olduğunda bile gözlerden uzak yaşadım hiç kendi reklamımı yapmadım, hatta medyatik aşklarımda kimse kiminle beraber olduğumu bilmez. Sade ve mütevazi yaşamıyı tercih ettim hiç sahte reklamım olmadı.
PE: Günümüz medyasını nasıl değerlendriyorsunuz?
OG: Gerçek anlamda zoruma hep şu gitmiştir. 40 yıldır sanatını icra eden duayenlerimiz üstadlarımız var. Türkiye ye Türk müziğine hizmet ederler, müziği a dan z ye bilirler, bir tv programında umursanmaz, 20 yaşında müziği hiç bilmeyen gayri ihtiyayi tek şarkı ile patlamıştır bütün gazeteciler onun peşinde geziyordur. Buda bana ilginç geliyor.
PE: Aşk çiçeği gibi bir şarkı yaptınız, geri dönüşler nasıldı?
OG: Hakkı Yalçın çok güzel bir yazı yazmıştı aşk çiçeği ile ilgili. Diğerleri hep aşk muhabbeti aradı.
PE: Bu şarkıyı yaparken hangi duyguları besliyordunuz ? Bir kadın için mi yaptınız ?
OG: Ben inanılmaz şarkı seçerim, sanatçılar album yaparken bile hep bana dinletirler. Yanılma payım pek olmamıştır. Bu şarkı tutar dersem tutar hayatımda yanılabilirim ama şarkı konusunda yanılmam.
PE: Cevabımı alamadım.
OG: Bir kadın için yazmadım.
PE: Sizi en çok hangi kesim dinliyor bayan mı, erkek mi?
OG: Çok enteresandır Baboş şarkımı tüm sosyete özellikle hanımlar çok sevdi çocuklar sevdi tüm kesim sevdi.
PE: Oktay Bey bir tarafınız hep hüzün dolu bunu görebiliyorum.
OG: Çok hatalar yaptım Allah’ ın bize verdiği bu canı doğru kullanmadım ben hep yeğenlerime şunu derim benim yaptıklarımı yapmayın benim söyledilkerimi yapın. Evet duygusal biriyim ben.oyüzden bitarafım hep hüzünlüdür.
PE: Sanat dünyasında gelecekte kendini nerede görmek istiyorsunuz?
OG: : Allah kimseye muhtaç etmeden yaşayabileceğim kadar param var. sağlık ve huzur versin. Yoksa şan şöhret hiç umrumda değil. Zaten çok fazla şöhrette gözüm yok, Türkiyede sanatçı olmanın zorlukları var. Bunu hepimiz zaten yaşıyoruz.
PE: Peki size göre hangi ülkede daha rahat bu iş yapılabilir?
OG: Amerika özellikle vurgulamak isterim. Arap ülkelerinde aşk çiçeğim şarkısı Cezayir, Tunus, Fas gibi ülkelerden çok güzel teklifler alıyorum önümüzdeki günlerde değerlendireceğim.
PE: Başka ilgilendiğiniz iş dalı var mı?
OG: Hiç bir sanatçı ticarette başarılı olamıyor,bunun bir sürü örnekleri var, ben hiç bir zaman başka bir iş yapmayı düşünmedim.
PE: Sosyal sorumluluk projelerine bakış açınız nedir?
OG: Yardım gecelerinde mutlaka bulunmaya çalışıyorum. Ayda dört beş tane konserimiz oluyor. Elimizden geldiğince bulunmaya ve duyarlı olmaya çalışıyorum.
 PE: Örnek aldığınız sanatçı kimdir?
OG: Herkesle dostum ama örnek aldığım çok sevdiğim merhum Müslüm Gürsestir. Şu an özellikle örnek aldığım kimse yok.
PE: Burcunuz?
OG: Şarkıcı burcu İkizler, deli doluyum.
PE: Hobin var mı?
OG: Eskiden futbol oynardım, sinema şimdi.
PE Hangi takımı tutuyorsunuz?Fanatikmisiniz?
Galasaray ve Elazığ sporu tutuyorum ve fanatiğim
PE En çok sevdiğiniz yemekler hangisi
Etli yemekler,Türlü,Nohut,Kuru fasulye ve Bulgur pilavı
PE Şuanda hayatınızda biri varmı? Evliliğe bakış açınız nedir?
Şuan hayatımda biri yok,Evlilik için çok seçiciyim. Hayat arkadaşımı bulursam evliliğe evet derim.
PE: Bir sanatçı olarak Türkiyedeki olayları nasıl gözlemliyorsunuz?
OG: Bugüne kadar vatan için bayrak için yaşadık. Belkide kimse bilmez bizde meydanlardaydık, sokaklardaydık. Dış güçlerin etkisi ile yaşamaya çalışıyoruz. Hem muhalefetle hem de sayın Cumhurbaşkanımızla ve özellikle halkımızla dünyaya bir olduğumuzu kanıtladık. Bizi artık kimse yıkamaz.
PE: Son Aktüel dergisi için ne söylemek istersiniz?
OG: Türkiyede yıllardır başarılı bulduğum dergilerden bir tanesi. Bu dergi ile röportaj yapmak benim için büyük bir mutluluk. Barış içinde yaşayacağımız bir dünya hayalimizdir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketAnasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber