Modacı Müesser Kurt ile Hayat, İnsan ve Moda Üzerine Konuştuk

28 Mart 2017
0 Haber Yorum

Modacı Müesser Kurt ile Hayat, İnsan ve Moda Üzerine Konuştuk

Kısaca özgeçmişinizi anlatır mısınız?

16.10.1966 eski Yugoslavya-Ribarice doğumluyum. 1967’de ailece Türkiye’ye göç ettik. 50 yıllık Pendikliyim. Bu meslekle ilk tanışmam 23 yaşında Pendik Modelistlik, stilistlik kursunda Gülten Alp hocamın yanında oldu.

 

2 yıllık eğitimden sonra bu işe amatörce başladım. Annem de terzi olduğu için bazı şeyleri annemden almışım. Bu mesleği seçmem ve sevmemdeki en büyük etmen annemdir.

Başladığımda yeni anne olmuştum, terzilik kızıma bakarken aynı zamanda evin bütçesine destek olabileceğim en uygun meslekti. 

 

İlk 10 yılımı büyük zorluklarla geçirdim. Çocuklarımın büyümesiyle işime daha sıkı sarıldım. Branş olarak bizim kına gecelerinde giyilen Balkan giysilerine yöneldim. Bu konuda yenilikçi olmam ilk başlarda olumsuz tepkiler almama neden oldu. Ancak ben tarzımı ve çizgimi değiştirmeden devam ettim. Sonra benim çalıştığım ve diktiğim modeller başkaları tarafından kullanıldığı zaman doğru yolda olduğumu fark ettim. O insanlara modellerimi kullandıkları için kızmak yerine teşekkür ettim.

Çok giysi diktim, çok insan tanıdım, elimden geldiğince her kumaşı ve modeli çalıştım.

Paradan çok insanların gözündeki mutlulukla tatmin oldum.

Çok güzel bir ailem var. Kızım ve oğlum harika çocuklar. Onlarla ve eşimle güzel bir hayatım var. Mesleğimde başarılı ve mutlu olmamın nedeni eşimin ve çocuklarımın desteğinin sonucudur.

 

Biz 8 kardeşiz, 5 kız, 3 erkek. Ben ortanca olarak büyüdüm. Her konuda bana destekleri oldu, hepsini seviyor ve teşekkür ediyorum.

 

Aileniz 60’lı yıllarda Balkanlardan Türkiye’ye göçmüş. Yugoslavya-Ribariçe doğumlusunuz. Sizin için Balkan sözcüğü ne ifade ediyor?

Balkan demek, neşe, yoktan var etme, daima hayatın güzel tarafını görmek demektir. Akordiyonun muhteşem sesiyle topluca kolo oynamaktır. Beyaz ipek gömlek üstüne yelek, altına tumayliya giyip her cümbüşe ayrı bir özenle katılmak demektir.  Asil duruş, aydın görüşlü olmak demektir. Din, dil, ırk ayrımı yapmadan insanı sevmek aynı zamanda geleneklerine bağlılık demektir.

 

Mesleğiniz gereği olsa gerek, yöresel giysilerle, geleneklerle ilgileniyorsunuz. Balkanlarda giyim kuşam nasıldır? Daha çok hangi özellikler ön plana çıkıyor? 

Tabi ki her yörenin kendine has ve çok güzel geleneksel giysileri vardır. Ama günümüz kent yaşamında düğünlerde folklorik özellikleri olan kıyafetlerin giyilmesi gittikçe azalmaktadır. Balkan düğünlerinde ise kına geceleri için hazırlanan kıyafetler hem gelin, hem de kınaya katılan tüm genç evli kadınlar için yüzlerce yıl olduğu gibi hala aynı öneme sahiptir. 

 

Balkan kıyafetleri ayrı özenle dikilir ve kombin edilir. Balkanlar’da kına kıyafetleri, gelinlik kadar özeldir. Boşnak ve Balkan kökenli olan her insan kına gecesinin önemini bilir ve ritüel olarak kabullenir. Kına geceleri bir tören havasında geçer.  Bir gecede sadece gelin değil, yakın geçmişte evlenen tüm taze gelinler de birden fazla kıyafetle katılır. Günümüzde gelin kendi kına gecesinde 10 civarında farklı kostümle katılırken, taze gelinler de en az 2-3 farklı kostüm değiştirirler. Her kıyafetin özel kombin edilmiş ayakkabısı, kemeri, tacı, hatta takıları vardır. Kına gecesinin yapıldığı salonun giyinme odasında onlarca gelin yardımcılarıyla aynı anda kıyafet değiştirir.  Gelinler, kına eğlencesine  ailenin diğer kadınlarının yardımıyla bir defile edasında prenses gibi hazırlanır. Bu kombinler genelde ipek el dokuması gömlek üzerine giyilen yelek ve şalvar çeşitlerinden oluşur. Renklere uygun aksesuarlarla tamamlanır. Kına yakılması esnasında giyilen son kıyafetin üzerine ise kına kaftanı ayrıca giyilir.  

 

 

 

Anladığım kadarıyla Balkanların geleneklerinde kına geceleri ayrı bir yer tutuyor ve çok özel anlamlar atfediliyor. Bu gecelerin ritüelleri nelerdir?

Bu gecede gelin toplum karşısına çıkarken sağında ve solunda koluna girmiş olan iki kişi kendisine refakat eder ve birlikte salona girerler.

Kınada beyaz led, yani Türkçesi buz kumaş dediğimiz özel bir kumaştan şalvar ve pileli yelek giyilir. 

Bazen de kollu mintan olur, içine özel ipekten dokunmuş svilenica giyilir. Bele gümüş kemer takılır, başa elmanın bahar çiçeklerini andıran iğne oyalı ama muhakkak beyaz yazma bağlanır.

Bu bizim geleneksel, standart kına kıyafetimizdir.

 

Kına gecelerini ve bu gecede giyilen giysileri o kadar sevecen anlattınız ki giysileri ve bu giysilerde kullanılan kumaşları merak etmemek mümkün değil.  Konu zaten mesleğinizle çok iç içe. 

Sözünü ettiğimiz led kumaş 100 yıllık kumaştır. Bunların artık üretimi yok ama bizde muhakkak bulunur. Anneden kıza miras kalır, yıkamayız, aşınmasın diye çok temiz tutmaya çalışırız.

 

Balkan giysileri çok süslü, renkli ve havalıdır. Başlarındaki altın taçlar ise giysilerle bir bütünlük sağlar.

Balkanların tarihi geçmişi, kültürü, Osmanlının etkisi günlük yaşama ve giysilere de mutlaka yansımıştır. Osmanlı Saray giysilerindeki şaşaa ve mücevherat düşkünlüğü Balkanların giyim alışkanlıklarını büyük oranda etkilemiştir.

Giyim tarzında Türk-Balkan benzerliği çok fazladır. Yelek her iki toplumda da kadın-erkek  kıyafetlerinin vazgeçilmezidir. Şalvar modelleri gerek Türk toplumunda gerekse Balkan ve Arnavutlarda çok benzerdir.

 

Bu meslekle ilgili hayalleriniz nelerdir?

25 yıldır bu tarz kıyafetlerle iç içeyim. Ancak artık dikmek değil, bunları daha geniş bir kitleye ulaştırmak, dünya çapında bir marka yapmak isterdim. 

 

Türkiye ile Boşnakların ilişkilerini nasıl görüyorsunuz?

Boşnaklar,  Osmanlı’dan bu yana Anadolu’yu anavatan,  Atatürk’ü kendi ataları kabul etmiş, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasının gururuna ortak olmuşlardır.  

 

Geçmişte Çanakkale Gazisi dedem ve arkadaşları gibi Kurtuluş Savaşı’nda bu topraklar için savaşmış ve canlarını ortaya koymuşlardır.

 

Zamanı geldiğinde de Bosna savaşında Türkiye’ye sığınıp yine buraya vatanım demişlerdir.

Ayrı ırk ama aynı duygularda birleşmişlerdir.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketÇok Okunanlar Çok Okunanlar
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber