Ana Sayfa > RÖPORTAJ

KEDİ SAHNE SANATLARININ KURUCUSU HAKAN ALTINER' LE PANDEMİ DÖNEMİNDE TİYATROLARI KONUŞTUK
23 Eylül 2020
Uzun bir aradan sonra, 2020-2021 yılı sezonu için Çamlıca nın Üç Gülü isimli oyunla izleyicilerinin karşısına çıkamaya hazırlanan Kedi Sahne Sanatları oyuncularını, provalarında ziyaret ettik. Kedi Sahne Sanatlarının Kurucusu Duayen tiyatrocu ve yönetmen Hakan Altıner le pandemi döneminde tiyatroları ve tiyatroya gönül verenleri konuştuk !
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Röportaj ümit karaman 

Böyle sıkıntılı bir dönemde Hakan Altıner ve Kedi Sahne Sanatları  oyuncuları ne yaptı?
Bu dönemde hiç paniğe kapılmadık. Fakat koşulların ağırlaşmasıyla üstümüze de bir baskının  oluştuğunu hissettik. Çünkü kadromuzda ben dahil bir kaç arkadaşımız da atmış beş yaş üstüydük. Ama yılmadık. Esnekliğin gelmesiyle, etkinliklerimizi farklılıklar la sürdürmeye çalıştık. Dolayısıyla son gelen tedbirlerle yine sıkıntılarımız başladı.
Tiyatro tabi ki bir düğün salonu, v.b yerler gibi düşünülmemeli. Oysa ki, şöyle bir baktığımızda pandemi konusun da en rahat tedbirlerin alınacağı ve bir o kadar güvenilir bir şekilde kuralların uygulandığı veya uygulanacağı sanatsal alanlardır. Bununla beraber tiyatro seyircisi de, bu konuya çok ciddi hassasiyet göstererek, bizi izlemeye gelmektedir. Neticede, tiyatronun sosyal bir ihtiyaç olduğunun unutulmaması gerektiğine inanıyorum. Kültür ve Turizm Bakanımızın da bu konuya hassasiyet göstereceği kanısındayım.

Kedi Sahne Sanatlarının, Türk ve Dünya tiyatrosun’a katkısı olacak mı veya oldu mu diyebilir miyiz?
2001 yılında kurulduk. Tiyatronun mutfağında yetişen ve tiyatroya kendini adayan çok değerli sanat insanlarıyla çalıştık ve hala çalışmaya devam ediyoruz. Yılda ortalama iki prodiksiyona imza akmaktayız. Sanatçı kimlikleri ve oyunculuğu güçlü kıdemli bir tiyatronun yanı sıra,oyuncu,dansçı, müzisyen seçmeleri ile kadromuza kattığımız gençlerle ve  ürettiğimiz oyunlarla cesur bir tiyatro anlayışını benimsediğimizi söyleyebilirim.Sahnemiz’ de gerek ülkemizden, gerek dünyadan, bir çok yazarların eserlerini sergiledik. Sinema ve romanlarımızı sahnemize taşımayı hedeflemiştik bunu da başardık. Tüm bunlarla birlikte tiyatroya yeni bir seyirci kitlesi kazandıracağımıza inanmıştık neticede bunu da gerçekleştirdik. Bu başarılarımıza sahnemizde eğitim verdiğimiz genç oyuncularımızda eklendi. İnanıyorum ki, bu çalışmalarla, kıyısından, köşesinden de olsa Türk ve Dünya tiyatrosuna, Tiyatro kedi olarak iyi bir giriş yaptık.


Bu pandemi döneminde tiyatro seyircisi hakkında neler söylemek istersiniz?
Tiyatro seyircisini, bir kere çok fedakar bulduğumu özellikle belirtmek isterim. Bizi hiç yalnız bırakmadılar. Fakat, yine de kapanan tiyatrolarımızın olduğu da bir gerçektir. Örneğin KDV’nin kaldırılmasıyla ve bizimde bunu bilet fiyatlarımıza yansıtmamızla rahatladığımızı söylesek te, pandemi den sonra alınan tedbirlerle tekrar sıkıntılar yaşadığımızı da belirtmek isterim. Yine de KDV nin kaldırılması tiyatro ve izleyicisi için çok iyi oldu. Bu konuda her şeyi Devletimizden  beklemekten ziyade, iş adamlarımız, kurumlarımız ve sanat severlerimiz sponsor  olduğu takdirde, bu sıkıntıların kısmen de olsa, ciddi şekilde giderileceğine eminim. Yani taşın altına birazcık ta özel sektör elini koymalı.

Tiyatronun gençlikle  arası nasıl ?
Tiyatronun  gençliğe iyice anlatılması gerekir. Bunun içinde, biz tiyatroculara ne kadar görev düşüyorsa, tiyatroların da  ciddi anlamda desteklenmesi de  gerekir. Gençlik ve çocuk tiyatrolarını çoğaltırsak ve desteklersek, eminim karşımızda, daha doğru şeylerle uğraşacak ve topluma daha yaralı birey olacak karşımıza çıkan bir gençlik görürüz. Şu an gençlik tiyatro dan uzak kalıyorsa, sorumlu biraz biz ve biraz da destek veremeyenler diyebiliriz.

Hakan Altıner için tiyatro dersek?
Tiyatronun benim için bir yaşam biçimi olduğumu söyleye bilirim. Seyircimiz için de bu böyle olmalı diye düşünüyorum.
Hakan Altıner in yönetmenliğinde sergilenen Çamlıca nın Üç Gülü oyununda, Aydan Şener, Ayşe Erbulak, İpek Tenolcay, Kahraman Sivri, Damla Çerçioğlu, Anıl Yürek, Zeynep Elçin gibi önemli oyunlar yer alıyor.
Değerli hocamız Hakan Altıner in  izniyle, Kedi, Sahne Sanatçıları  oyuncularından ve aynı zamanda Türk sinemasının önemli sanatçıları arasında yer alan Aydan Şener ve yine değerli tiyatro sanatçısımız Ayşe Erbulak la da kısa bir değerlendirme yaptık.

Aydan Şener acaba bize bu konuda neler söylemek ister?
Sinema sanatçısı olmamın dışında, 2008-2009 yılında Abdullah Şahin tiyatrosunda çılgın yenge oyunuyla tiyatroyla buluştum. Sonrasında değerli hocam Hakan Altıner le bir dostumuzun vasıtasıyla tanışarak beraber çalışmaya başladık. Ve hala çalışmaya devam ediyoruz. Hakan hocamızla ve arkadaşlarımızla birlikte Kedi, Sahne Sanatları oyuncusu  olarak birçok güzel eseri de sahneye taşıdığımıza inanıyorum. Bu yeni oyunumuzda, yani Çamlıca nın Üç Gülünde de yine bir tiyatro sanatçısını canlandırmaktayım. Bu oyununun topluma tatlı ve espirili bir dille mesajları olduğunu da söyleyebilirim. 
Pandemi ve tiyatro konusunu size de sorsak?
Tiyatroların kısıtlamaların dışında tutulması gerektiğini söyleyebilirim. Bu konudaki hassasiyeti hakan bey çok güzel ifade etti. Zaten, tiyatroların toplum için ne kadar önemli olduğunu anlatamadığımız takdirde, sanırım biz tiyatrocuların bir yanının  hep eksik kalacağını zannediyorum.

Sinemadan uzak kalmanızın nedeni sorsam?
Sinemadan uzak kalmadım, sadece oynayabileceğim bir senaryo ile karşılaşmadım diyelim.
Peki Ayşe Erbulak bu konuda bize neler söylemek ister?
14 yaşından beri hakan beyle tanışıyorum ama altı yıldır tiyatrosunda yer almaktayım. Bu pandemi döneminde ayakta durmamız gerek. Bunun için seyircimizden bizi yalnız bırakmamalarını istiyoruz. Çünkü biz onlar için oynuyoruz ve onlar için varız.  Seyircisiz bir tiyatro nasıl düşünülemiyorsa tiyatrosuzda bir toplumu düşünemeyiz. Zaten seyircimizin bu konudaki fedakarlığın dan da biraz evvel de ifade etmiştim. 
Burada 65 yaş konusuna bende değinmek isterim. Bizler yani tecrübeli ve deneyimli sanatçılarımızın çoğu da, atmış beş yaş ve üstündeler, umarım buna en kısa zamanda çözüm bulunur, bizde sahnemizde seyircimizle tekrar buluşuruz.
Yönetmen Altıner in de doğum gününe denk gelen ziyaretimizde, kedi sahne sanatları oyuncularından kendisine sürpriz bir  doğum günü kutlaması yapıldı.. Altıner kendisine yapılan bu sürpriz karşısında duygulanarak ekip arkadaşlarına iyi ki varsınız dostlarım diyerek teşekkür etti. Bizde kendisine sağlıklı bir yaşam dileyerek uzun süre tiyatroda var olmasını istedik. 


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
MARJİNAL BİR SANAT KAHRAMANI SANATÇI YASEMİN GÜZEL İLE KEYİFLİ BİR RÖPORTAJ30 Aralık 2019
​NETWORK FUARCLIK PAZARLAMA MÜDÜRÜ EGEMEN GÜR LE BURSAYI VE GIDA FUARINI KONUŞTUK13 Mayıs 2019
​BÜLENT ATEŞLE MÜZİK SEKTÖRÜNÜN DÜNÜNÜ VE BUGÜNÜN KONUŞTUK13 Mayıs 2019
Sporun Tüm Paydaşları Türkiye Spor Zirvesi’nde Bir Araya Geliyor04 Mart 2019
Sağlıklı Atıştırmalık Kahkaha Tufanı11 Ocak 2019
Moda ve Kadın Dergisi She&Girls Bendeniz Röportajı02 Ocak 2019
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
OYUNCU OLMAK İÇİN BEST MODELE KATILDIM26 Aralık 2018
​Balerinlikten Oyunculuğa19 Aralık 2018
Kahkahanın En Doğal Hali 5 Kafa’dar12 Aralık 2018
Özlem Yıldız: "Başarının ilk şartı o işi sevmek"08 Aralık 2017
"Ben her şeyi abartılı yaşıyorum.."29 Kasım 2017
Deniz Seki: "İtibarımı kurtaracağım.."27 Kasım 2017
Elçin Sangu: Yapımcılardan hep kötü karakter teklifi geldi20 Kasım 2017
"TÜRK İNSANLARINI ÇOK SEVİYORUM"20 Kasım 2017
Erkan Çelik: "Beni daha da iyisini yapmam için motive ediyor"17 Kasım 2017
" EN DEĞERLİ KİMLİĞİM... "14 Kasım 2017
"YABANCI DİL ARTIK STANDART BİR GEREKLİLİK"08 Kasım 2017
ECE VAHAPOĞLU: ''TÜRK İNSANI ÇOK YANLIŞ YAPIYOR! AYNI ANDA... ''07 Kasım 2017
MUSTAFA YAZICIOĞLU: FİLM MÜZİĞİNİN YÜZDE ELLİSİ METEMATİKTİR.01 Kasım 2017
SANJAY KAPOOR: "İŞLER ZORLAŞTIĞINDA ZOR OLANI BAŞAR"30 Ekim 2017
İCLAL AYDIN: UNUTMAK BİR HEDİYE 25 Eylül 2017
Behzat Uygur ile Tiyatro Üzerine Konuştuk04 Ağustos 2017
SURVİVOR OGEDAY'DAN FLAŞ İTİRAF!27 Temmuz 2017
Belediye çalışanlarına AB projesi30 Mart 2017
KONYA ILGINDA DOĞAN LİVANELİ KİM!09 Haziran 2016
MERTER'DE,LEZZETİN ADI GÜNEŞ OTEL!30 Mayıs 2016
HASAN TOPALOĞLU:' PROJEMİZLE PENDİK DEĞER KAZANACAK'16 Nisan 2016
ÜNLÜ AKADEMİSYEN BİNNUR DUMANLA NELER KONUŞTUK!01 Nisan 2016
YEŞİLÇAM SOKAĞI BU AY Kİ KÖŞESİNDE EŞREF KOLÇAK’I AĞIRLADI 29 Aralık 2015
Cemiyet Hayatının Saygın İş Adamı Mehmet Nuri29 Aralık 2015
NUR BİLEN YAVUZER: Cildimiz Bizim Kumaşımız29 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015
İSTANBUL CHP DELEGELERİ İSYAN ETTİ!27 Aralık 2015

        
Anasayfa | Künye | Gazeteler
CH
UA-107511990-1