FÜSUN SU: 'AŞK, EN İYİ İYİLEŞME HALİDİR'

05 Temmuz 2018
0 Haber Yorum

Füsun Su ile Aktüel Dergi'nin ofiisnde tatlı mı tatlı bir sohbet gerçekleştridik. Menajeri Funda Alkan ile geldiği ofisimizde sohbet süresince kahkahadan bazen konuşamaz olduk. Hiperaktif sanatçı Füsun Su'nun yüksek enerjisi menajer Funda Alkan'a da aynsımış olacak ki röportajı da kendisinin yapmasını istedik. Çünkü onu en iyi tanıyan kendisiydi ve bu işte çok usta bir isimdi. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Füsun Su ile Aktüel Dergi'nin ofiisnde tatlı mı tatlı bir sohbet gerçekleştridik. Menajeri Funda Alkan ile geldiği ofisimizde sohbet süresince kahkahadan bazen konuşamaz olduk. Hiperaktif sanatçı Füsun Su'nun yüksek enerjisi menajer Funda Alkan'a da aynsımış olacak ki röportajı da kendisinin yapmasını istedik. Çünkü onu en iyi tanıyan kendisiydi ve bu işte çok usta bir isimdi. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz...
 
RÖPORTAJ: fUNDA ALKAN

1 – FüsunSu kimdir? Kendinizden söz eder misiniz?

 
FüsunSu,  daha önce Füsun Coşkun ismiyle yaptığı müzik ve iş kariyeri sonrası, yaşadığı bir dizi travmalar sonrası bir uykudan, 2015 yılında hayata uyandı. Füsun ismine SU’yu ekledi. Yaşamla birlikte su gibi akmaya, su gibi her şeyden aşağıda ve su gibi kayadan güçlü olmaya karar vererek,  müziğe ve sahneye döndü.
 
2 – OYUN albümünüzü anlatır mısınız? Kimlerle çalıştınız?
 
OYUN albümü müziğe dönüş yaptıktan sonra DNA, UMA ve BÜYÜ’nün ardından yayınladığım dördüncü üçlü çalışmam. İlk 3 albümümde eğitsel, evrensel ve kişisel söz ve besteler içeren 9 şarkı vardı.  OYUN albümümde, ciddiyeti ve anlatıcı bilge kişi rolünü bir kenara bırakıp biraz da kadın, dişi olarak OYUN oynamaya karar verdim. OYUN yeni bir başlangıç.
 
OYUN’da yer alan 3 söz ve beste İsa KOÇ’a, düzenlemeler ve midi orkestrasyon Ogün Sayharman’a ait. Kayıtlar ve mix LorasaudiO’da yapıldı. Mastering Murat Yelken tarafından gerçekleştirildi.Bas gitar İsmail Soyberk, yaylılar Lekesizgöz Ansamble, çello Furkan Demir, klarnet Mustafa Tosun, ud Mithat Çömlekçi, kemençe Emre Apaydın, nefesliler yine Lekesizgöz grubu ve akustik gitar Doğan Sarıcı tarafından çalındı.
 
3 – OYUN albümü için klip çektiniz mi?
 
Evet, sonbaharda Beykoz Kaymakdonduran mesire yerinde KAÇ KERE isimli şarkımıza klip çektik. Dördüncü kez klibimi yönettim. Çok kısıtlı şartlarda çıkardığımız bu işlerden dolayı kendimle gurur duyuyorum. YouTube’ta “fusunsu official” kanalımdan izleyebilir ve abone olabilirsiniz.
 
4- Sahneye çıkıyorsunuz biliyorum. Sahnede neler söylüyorsunuz?
 
Özel gecelerde, lansman ve galalarda orkestramızla birlikte, cazdan saza, latinden dansa, yerli ve yabancı geniş bir repertuar ile yemek, dans ve eğlence müziği ağırlıklı konser yapıyorum.
Yemek, dans ve eğlence müziği ağırlıklı oluyor repertuarımız. Cazdan saza, latinden dansa, yerli ve yabancı bir repertuarım var. Bazen de küçük bir ekiple akustik performans yapıyoruz.


 
5 – Albüm dışında projeleriniz ve hedefleriniz neler?
 
Yazmaya başladığım bir kitap var. Yazdıkça uzadı gitti. 3 cilt çıkar içinden. Zaman ne getirir bilemiyorum, belki o kitabı tamamlar ve yayınlarım. Yeni şarkılar üretmeye devam ediyorum.
 
Ne müzik ne de yaşam adına hiçbir hedefim yok. Benim için yol ve yolculuğun kendisi hedef. Ve yolum doğru, iyi birey ve mutlu insan olmayı kapsıyor yalnızca. Yol, hedefin kendisidir.
 
6- FüsunSu aynı zamanda nefes koçu. Neden ve nasıl nefes koçu oldunuz?
 
Mimardım, müzisyendim. Nefes koçluğu nedir bilmiyordum. 3-4 yıl kadar, bel fıtığından yüksek tansiyona, reaktif hipoglisemiden depresyona kadar savruldum. Sonunda meme kanseri ile duvara tosladım. Nefes o dönemde girdi hayatıma ve bana çok iyi geldi nefes. Kanseri nefesle yenen kadın diye haberlerimi yaptılar. Ama aslında doğrusu şuydu: Ben kanser tedavisinin yan etkilerini çok kolay atlatmıştım nefes terapileriyle. Kanser dahil diğer tüm rahatsızlıklarımın kalbimin ve zihnimin birbirinden ayrı düşmesinden kaynaklı strese bağlı olduğunu algıladım. Kendime döndüm, hislerim ışık oldu ve düşlerim rotam; aynı AŞK isimli şarkımda olduğu gibi. Yeniden doğdum, uyandım, sil baştan başladım. Füsun’un kim olduğunun keşfine çıktım. Bana çok iyi gelen nefesin eğitimlerini aldım ve nefes terapisti oldum.
 
7 – Günlük yaşantınızda müzik dışında neler yaparsınız?
 
Daha önce beni yoran bel fıtıklarımdan özgürleştiğim için, kayıyorum ve scuba yapıyorum. En çok doğada kilometrelerce yol yürümeyi seviyorum. Zaman zaman hiç tanımadığım gruplara karışıp trekking yaparım. Bisiklete biniyorum, kitap okuyorum ve  seyahat ediyorum. Arada Vipassana dediğimiz derin sessizliğe çekilmek bana yüksek dozda enerji kazandırıyor. Ama en çok, gençlik aşım ve yargısız yaşam rehberim olan kızımla vakit geçirmeyi seviyorum. Şimdi kızımla paten öğreniyoruz.
 
8 – Aşk füsunSu için ne ifade ediyor?
 
Aşksız bir yaşam, çorak toprak gibi verimsiz. Aşk dediğimde yalnızca karşı cinse duyulan hormonal aşktan söz etmiyorum. İki insan arasında yaşanılan aşk tabii ki şahane ama sonlu, değişken ve iniş çıkışlı. AŞK şarkımda ifade ettiğim gibi, gerçek aşk hiç bitmeyen bir arayış, kendini aşmış bir bilinç halidir. Aşk, sonuç değil süreç. Cinsiyet ya da kimlik ayrımı olmayan, her an’ın farkındalığı ile sonu olmayan bir yolda ilerlemek. En derin sessizlik halinde, tüm negatif duygular süzüldükten sonra ortada kalan şey, yalnızca AŞK. Aşk, en iyi iyileşme hali…
 
9 – Size nerelerden ulaşabilir dinleyiciler? 
 
-  Facebook’ta “Füsunsu – Bir Mucizedir Yaşamak” isimli bir sayfa yönetiyorum; buradan direk ulaşmaları ve takip etmeleri mümkün.
- YouTube’da “füsunSu official” kanalımda tüm şarkılarım ve videolarım mevcut. 
-  “fusun_su” ismiyle instagram sayfam var.


Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketAnasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber