TÜRK CERRAHIN BÜYÜK BAŞARISI: Popo Protezi OUT “String liposculpture” IN

09 Haziran 2017
0 Haber Yorum

Bu ay estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. Dr. Onur GÜRBÜZ ile nişantaşındakiyeni kliniğinde güncel estetik trendleri konuştuk.

Türk Cerrahın Büyük Başarısı: Popo Protezi OUT “String liposculpture” IN
 
Bu ay estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı Op. Dr. Onur GÜRBÜZ ile nişantaşındakiyeni kliniğinde güncel estetik trendleri konuştuk.
 

-Onur Bey; yazın gelmesi ile bayanlar size en çok hangi talepler ile başvuruyor?
 
-Mevsimsel estetik operasyon tercihleri havaların ısınması ile vücutsal, soğuması ile yüz bölgesi olmaktadır. Kabanlardan kurtulma ile vücut hatları ortaya çıkıyor. Hafif balık etler inceltilmeli, popo ve göğüs belirginleştirilmeli. Öyle değil mi?
Bu arada karşı cinsi de hiç göz ardı etmeyelim. Özellikle 20-40 yaş arası erkekler de six packisteği ve meme bölgesi yağ fazlalıkları (jinekomasti) için baş vurmakta. 
 
-Peki kullandığız yöntem hakkında bizi ve okurlarımızı bilgilendirir misiniz?
 
-Aslında yapılan iş liposuction ancak klasik olarak yağın alınıp atılması değil sadece. “Liposculpture”yani yağa şekil verilmesi. Bel-popo birleşkesindeözel bir çizimle iddialı bir liposuction uyguluyorum. Böylece daha düz görünen popo; sadece bel bölgesi yağının alınması ile şekillenerek ortaya çıkıyor. Ek olarak aldığım yağları popoda belirli alanlara enjekte ettiğimde projeksiyonu artarak “Popo protezi” yapılmış gibi belirginleşiyor. Ancak protezlerde olduğu gibi iz kalmıyor ve oldukça doğal bir şekilde kalça şekilleniyor. Hatta yaptığım bu liposculpture yöntemine “string lipoplasty” ismini buldum. Çünkü yapılan operasyon aynen “string” iz düşümünün ve üst kısmının olabildiğince inceltilmesi sonrası stringin dışında kalan kısmın alınan yağ ile dolgunlaştırılmasına dayanıyor. 
 
-Oldukça iddialı bir isim bulmuşsunuz. Modayla bir ilginiz var mı?
 
-Moda estetik cerrahinin bir parçası olmalı bence. Zira en değerli kumaş cildimiz ve bedenimizdir. Biz de bir nevi vücudun stilisti ve terzisiyiz. Trendleri takip etmezseniz çağın gerisine kalırsınız. İstanbul’da buna hakkınız yok bence. Çünkü dünyanın farklı coğrafyalarından hastalarımız gelmekte.
 
-Onur Bey; farklı ülkelerin farklı estetik talepleri ve farklı estetik normları var mıdır?
 
-Güzel bir noktaya değindiniz. Özellikle vücut estetiğinde latin toplum popo bölgesine çok önem verirler. Ayrıca orta doğu coğrafyasında dolgun vücut hatları makbuldür. Avrupada ise daha ılımlı bir talep vardır. Ülkelerin farklı estetik normları vardır ve bunu göz ardı edemezsiniz.
 
-Bu operasyon sonrası ağrı ve günlük hayata dönüş süresi nasıldır?
 
-Ben hastanın vücuduna göre ultrasonik ya da lazer yardımlı liposuction yöntemini tercih ediyorum. Bu sayede daha efektif yağ alınabiliyor, kanama ve morluk çok az oluyor. Bu da günlük hayata dönüş süresini oldukça kısaltıyor. Ağrı ise ağır bir egzersiz sonrası kas ağrıları gibidir. Cerrahi kesi olmamasından dolayı çok ciddi bir ağrı yoktur.
 
-Onur Bey; verilen yağların eridiği söyleniyor. Ne dersiniz?
 
-Evet. Yağın alınıp tekrar verilmesi hücre için bir strestir. Ve %50-%60’lık bir kısmı 6 ay süresince erimektedir.  Cerrahi teknikte minimum travma ile uygulama yağın kalıcılığında önemli. Ek olarak yağ kök hücre ile zenginleştirilirse kalıcılık artmaktadır. Ancak bassettiğim yöntemde sadece yağ enjeksiyonu yok. Asıl işi popoyu şekillendirerek yaptığınız liposuction sağlıyor. Verilen yağ ise sonucu daha da mükemmelleştiriyor sadece.
 
-Son olarak erkeklerden bahsettiniz. Onlara ne gibi şekillendirmeler yapıyorsunuz?
 
-Tercihim “High definition liposuction” denilen, genelde ultrasonik liposuction tekniği ile karın, göğüs ve kol bölgesi kaslarını ortaya çıkartmaya yönelik maksimum yağ alınmasını hedefleyen bir liposuction yöntemidir. Ancak burada önemli bir nokta kilolu bir erkekte bu tekniği kullanırsanız sadece iyi bir liposuction yapmış olursunuz. Sixpack dediğimiz karın kaslarının görünmesi için vücut yağ oranı %5-%10’un altında ve hastanın aktif spor yapması şart. Yani six pack; popoya göre biraz hastayı uğraştıran bir istek. Ameliyat öncesi ve sonrası bir spor antrenörü ve diyetisyenimiz ile kombine çalışmak gerekir.
 
Op. Dr. Onur Gürbüz kimdir?
1976 yılında Mersin’de doğdu. İlköğretimini Osmaniye, ortaöğretimini Mersin’de tamamladı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak ilkokul yıllarında hayalini kurduğu mesleğe ilk adımı Ankara’da atmış oldu. Bir işi başarmanın yolunun o işi çok sevmekten geçtiğine inanan birisi olarak mesleğine aşkla bağlı bir “hekim adayı” olarak tıp fakültesini severek okudu.
Mezun olduktan sonra kendisi bir “sanat” olan tıp mesleğindeki en yaratıcı, sanatsallığı zirvede yaşayan dal olan “Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi” anabilim dalını seçerek yaklaşık yedi yıl sürecek zorlu bir eğitime Mersin’de devam etti.
Uzmanlık eğitimi içerisinde her türlü Rekonstrüktif ameliyatlar (yanık tedavileri, mikrocerrahi operasyonlar, doğuştan anomaliler, kanser cerrahileri, çene kırıkları gibi) yanında Estetik cerrahi ile ilgili sayısız ameliyata girmiştir. Uzmanlık eğitimi sırasında “Meme kanseri sonrası yeniden meme yapılması” ile ve meme estetiği, burun estetiği, liposuction, saç ekimi ile özel olarak ilgilenmiştir.
2006 yılında Florida/America ‘da katıldığı ASAPS kongresinde (Florida, Orlando) “FUE tekniği ile saç ekimi” hakkında Prof.Dr. Alfonso Barrera’dan aldığı kurs sonrasında o yıllarda yeni yeni uygulama alanı genişleyen FUE saç ekimine olan ilgisi artmış olup , bu konuda özel olarak ilgilenerek isminden bahsettirmeye başlamıştır. Son olarak 23-24 Nisan 2011 yılında Estetik Yüz Burun Cerrahisi Derneği’nin Bursa Acıbadem ve Konur hastanelerinde düzenlediği 2. FUE yöntemi ile Saç Ekimi (Canlı Cerrahi) ve Güncel Saç Tedavileri Kursunda “Eğitmen” olarak görev almış, canlı ameliyat yaparak kurs vermiştir.
Op. Dr. Onur Gürbüz çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı kongre ve sempozyuma katılmış olup, 25 ulusal, 12 uluslar arası yayını, 3 adet ulusal basılan kitap bölümü, 2003, 2005 ve 2006 yıllarında Mersin Üniversitesinden bilimsel çalışmaları sonrası aldığı teşekkür belgeleri vardır. Halen bilimsel arenadaki gelişmelere aktif olarak katılmakta olup mesleğindeki yeniliklerin yakınentakipçisidir.
2008 yılında Mecburi hizmet nedeniyle geldiği Kayseri Eğitim ve Araştırma hastanesinde 2 yıl çalışmıştır. Bu dönem zarfında oldukça fazla hastaya ulaşarak 2009 yılında kendi kliniğini açmıştır. Halen kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.
 ADRES: Teşvikiye Mah. Valikonağı Cad. NO. 50 Kat: 5 D: 6 Nişantaşı-İstanbul Tel: 0212 230 3034 - 0532 565 5776 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketAnasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber