GENÇ RESSAM AREL USLU: 'RESİM YAŞAM BİÇİMİM OLDU'

01 Haziran 2017
0 Haber Yorum

Arel Uslu genç yaşına rağmen farklı çizimleriyle sanata yeni bir ivme kazandıran çok yetenekli bir ressam. Arel Uslu ile kendisini, resme başlama macerasını ve sanatı konuştuk. Samimi sohbetimizde hep sanat ve incelik vardı. Arel Uslu kimdir, biraz kendinden bahseder misin? Kırım tatar kökenliyim ama Gaziantep'te doğdum Gaziantep güzel sanatlar lisesi resim bölümünde ardında dokuz Eylül Üniversitesi resim bölümünde eğitim gördüm.

Arel Uslu genç yaşına rağmen farklı çizimleriyle sanata yeni bir ivme kazandıran çok yetenekli bir ressam.  Arel Uslu ile kendisini, resme başlama macerasını ve sanatı konuştuk. Samimi sohbetimizde hep sanat ve incelik vardı.

 

Arel Uslu kimdir, biraz kendinden bahseder misin?

Kırım tatar kökenliyim ama  Gaziantep'te doğdum Gaziantep güzel  sanatlar lisesi resim bölümünde ardında dokuz Eylül Üniversitesi resim bölümünde eğitim gördüm.

Resim hiç aklıma gelmedi ancak sonra bir hevestir başladı ve devam etti. Çünkü bu benim için nefes almak gibi bir şey, ressam doğdum diyebilirim. Yazı yazmaktan önce kendi kendime resim çizmeyi öğrendim. Pek konuşkan biri değildim, küçük yaşlarda kendimi yaptıgım çizimlerle anlatırdım. Oyuzden benim için bir iletişim aracı oldu hep resim yapmak. 

 

Resim yapma fikri nereden geldi, resim yaparken nelerden esinleniyorsun?

 

Rüyalarımdan doğadan herşeyden esinleniyorum. Bana herşey ilham verebiliyor. Bazen kendimi o kadar bütünleştiriyorum ki resimlerimdeki figürler üç boyutlu olarak  rüyama giriyor. Eski çağlarda yazı bulunmadan önce duvar mağara vb resimler iletişim aracı olarak insanların kendini ifade etme biçimiydi. insanlar önemli olayları üzüntü veya mutluluklarını bu şekilde kaydediyorlardı. Resim duyguların ifadesidir ve herşeyden beslenebilir. Ressam bazen sıradan bir taşı bile kendine özgü tekniğiyle resmettiğinde ona derin bir anlam kazandırabilir. 

 

Türkiye'de ve dünyada resim sanatının yeri nedir?

Bu algılayıcıya göre değişir tab. Çünkü taş kelimesini duymak bile herkeste farklı bir etki yaratı. Kimi için taş, kırdığı bir cam, kimi için kafasına atılan ve kendini yaralayan bir taş ya da değerli bir taş olabilir. Resim de herşeyde oldugu gibi öyledir Bir resim, on kişi baktığında onunda da farklı etki bırakabilir. Resim icra edilen sanatı bireye indirgeyip onun kişisel algı düzlemi üzerinde  değişkenlik gösterebilir. Bu da alımlayıcıyı yani izleyicinin bilgi birikimiyle paralelik gösterir. Bireysel düşünme ve algılama kendini burada gösterir.

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnketAnasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber