EBEVEYNLERE DAVRANIŞ BOZUKLUĞU SEMİNERİ UZM. PSİKOLOG UYARDI: ÇOCUĞUNUZU GÖRMEZDEN GELİN

16 Kasım 2018
0 Haber Yorum

Uzman Psikolog, Aile Danışmanı Özge Yıldız Küçükçekmeceli ebeveynlere Çocuklarda Davranış Bozukluklarını hakkında önemli bilgiler verdi. Uzm. Psikolog velileri çocuklarını görmezden gelmeleri konusunda uyardı. Kocatepe İlkokulu’nda Küçükçekmece Belediyesi’nin gerçekleştirdiği seminerde anne ve babalara seslenen Özge Yıldız, çocuklarda davranış bozukluğu nedir, nasıl anlaşılır ve tedavi yöntemleri nelerdir konularını ele aldı.

“ANNE VE BABALARA ÇOK İŞ DÜŞÜYOR”
Davranış bozukluğunun genetik olduğunu kaydeden  Özge Yıldız, davranış bozukluğu olan bir çocuğun anne ve babasına bakmak gerektiğini söyledi.  Yıldız, “Anne ve balara çok iş düşüyor. Çocuğum neden böyle davranıyor demek yerine anne ve babalar önce kendilerine bakmalılar. Ben nasıl davranıyorum demeliler. Ben çocukken nasıldım demeliler. Çocukların hafızaları bomboş.  Çocuklar en çok aileden edinirler davranışlarını” diye konuştu.
“ÇOCUĞUN DAVRANIŞLARINI İYİ TAKİP EDİN”
Her hareketi davranış bozukluğu olarak adlandırmamak gerektiğini de belirten Yıldız, “Çocuk kendisine, çevresine zarar veriyor; toplum kurallarına uymuyorsa o zaman bir bozukluk var diyebiliriz. Çocuğun davranışlarını çok iyi takip etmek gerekiyor. Çocuk huzursuzluk çıkarıyor mu? Saldırganlık yapıyor mu? İdrarını kaçırıyor mu? Dışkısını bilerek orta yere yapıyor mu? Bunlar en sık rastlanan davranış bozuklukları” dedi.
“ÇÖZÜM GÖRMEZDEN GELMEK”
Çocuklarda davranış bozukluğunu çözmenin en etkili yolunun çocuğun yaptığı hareketi görmezden gelmek olduğunu kaydeden Özge Yıldız, “Şiddet kesinlikle uygulamamamız lazım. Şiddet işin içine girerse çocukla aramızdaki iletişimi, saygıyı kaybederiz. Tepkisiz kalıp çocuk o hareketi yaptıktan sonra sakince çocukla konuşarak yanlış olduğunu anlatırsak eğer; o zaman çocuk yaptığı davranıştan vazgeçebilir” diyerek velileri uyardı.

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber