“DÜŞLER DÜNYASI “ YALVAÇ, 6. YÖRÜK TÜRKMEN TOYU’NUN KONUĞU OLDU!..

29 Temmuz 2019
0 Haber Yorum

Kardeşlik Kültür ve Dayanışma Yörük Türkmen Derneği’nin İsparta Yalvaç Sücüllü beldesindeki 6. Geleneksel Yörük Türkmen Toyu’nda sevgi ve coşku vardı .İstanbul’dan gelen Şair İsmail Aydoğmuş Başkanlığındaki 30 kişilik “ Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu” Ozan,Şair ve Sanatçılarına,Sücullü halkı 2 gün boyunca büyük sevgi gösterisinde bulundu.

“DÜŞLER DÜNYASI “ YALVAÇ, 6. YÖRÜK TÜRKMEN TOYU’NUN KONUĞU OLDU!..
 Kardeşlik Kültür ve Dayanışma Yörük Türkmen Derneği’nin İsparta Yalvaç Sücüllü beldesindeki 6. Geleneksel Yörük Türkmen Toyu’nda sevgi ve coşku vardı .İstanbul’dan gelen Şair İsmail Aydoğmuş Başkanlığındaki 30 kişilik “  Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu” Ozan,Şair ve Sanatçılarına,Sücüllü halkı 2 gün boyunca büyük sevgi gösterisinde bulundu.
 İsparta’nın Yalvac İlcesi Sücüllü Beldesi Beşiklitepesi Yörük Toyu Tören alanında   gerçekleşen Toya Dünyanın dört bir tarafından ve yurtiçinden çok sayıda sanatçı ve dernek temsilcileri katıldı.
 20-21 Temmuz 2019 da gerçekleşen Yusuf Ezel’in Onursal Başkanlığını yaptığı Kardeşlik Kültür ve Dayanışma Yörük Türkmen Derneği’nin öncülüğünde yapılan ve iki gün süren etkinlin ilk günü Yalvaç şehir merkezinde yapılan gösteri yürüyüşüyle başladı. Derneğin Mehter Takımının çaldığı marşlar eşliğinde Atatürk anıtı önüne gelen topluluk halk tarafından sevgi gösterileriyle karşılandı
 Topluluğa konuşma yapan Yusuf Ezel “Zor günlerden geçiyoruz. Birlik ve beraberliğe çok ihtiyacımız var” dedi. Derneğin temin ettiği otobüslerle tören alanına Yalvaçtan Sücüllü Beşiklitepe’ye gelen topluluk burada geleneksel ata sporlarımızdan gösteriler sundu. Atlı yarışlar, okçuluk, güreş, halat çekme ve çuval yarışı müsabakaları yapıldı. Kılıç Kalkan ekibi ve folklor ekipleri gösteriler gerçekleştirdi. Kırgızlı göstericiler tarafından at üstünde yapılan gösterilerde heyecan doruğa çıktı. Akşam Sücüllü Belediye binası önünde Muhtar Ahmet Tünelin de desteğiyle yapılan etkinlikte sahne alan sanatçılar seslendirdiği türkü ve oyun havalarıyla hatırlardan çıkmayacak bir gece yaşattılar. 20 Temmuz Pazar sabahı derneğin Mehter Takımı coşkulu marşları çalarken Sücüllü Beştepe’ye akın akın gelen, Yörük Türkmen dernekleri, sanatçılar törene renk kattılar.
 Başta Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlere yapılan saygı duruşu ve İstiklal Marşı sonrasında söz alan ve sahneye çıkan her kes sevgi, kardeşlik ve birlikteliğe vurgu yaptı. Sebile Eke’nin sunuculuğunu yaptığı etkinlik, Başkanlığını şair İsmail Aydoğmuş’un yaptığı İstanbul’dan gelen “Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu”ndan sanatçıların gün boyu yaptığı programla devam etti.
 Aşık Erzade Kapanın “Hoş geldiniz” aşıklaması ve Mustafa Tunel’in söylediği türküler alandakileri coşturmaya yetmişti. Yörük camiasının duayenlerinden Niyazİ Çapa’nın da onurlandırdığı çok saygıda Yörük Türkmen dernek temsilcilerde Düşler Dünyası ve Kırgızlı sanatçıları ilgiyle izleyenler arasındaydı.
Törene katılan ve plaketler ile ödüllendirilen  Düşler Dünyası Kültür Sanat Topluluğu’ndan Şair-Ozan ve Sanatcıların isimleri şöyleydi; Ali Gündüz, Aylin Dönmez, Azize Sultan, Cemal Ağcakaya, Cevdet Ergün, Durani Kocağa, Aşık Erzade Kapan, Ferda Önder, Fersan Çoksavcı, Figen Sezen, Ozan Garip Yadigar, Gülşen Aygün, Halide Göksoy, Hasan Ergün, Hilmiye Kılıçarslan,Hüsna Gül Gündoğdu, İnci Demiray Yıldırım, İsmail Aydoğmuş, Kamil Gündüz, Muhammet Ali Civcik, Nafi Çağlar, Resul Civcik, Şafak Onar, Şengül Yıldırım, Yaşar Coşkun
Haber : Ali GÜNDÜZ

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber