2018'in en geniş katılımlı göç zirvesi Kocaeli'de toplanıyor

25 Ekim 2018
0 Haber Yorum

Kartepe Zirvesi 2018 Basın Toplantısı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Saadettin Hülagu, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan ve Zirve Düzenleme Kurulu Üyelerinin katılımıyla, Kocaeli Sekapark Maide Salonu'nda yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: “Türkiye göç meselesinin; insani, ahlaki ve teknik çözümü için her alanda inisiyatif almıştır, almaktadır. Kartepe Zirvesi 2018 de Göç, Mültecilik ve İnsanlık meselesinde inisiyatif almak, meselenin çözümüne katkı sunmak hedefindedir.”
Kartepe Zirvesi,  programı, katılımcı profili, izleyici talebi, kamuoyu beklentisi bakımından, ikinci yılı itibarıyla sadece Kocaeli'nin değil, Türkiye'nin, Dünya'nın bir markası.  Küresel bir zirve. 
Mevlüt Çavuşoğlu'un Onur Kurulu Başkanı olduğu Kartepe Zirvesi'ne; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, BM Türkiye Mukim Koordinatörü  Irena Vojackova Sollorano, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger'in de aralarında bulunduğu, 31 ülkeden, 336 önemli isim katılıyor.
Kartepe Greenpark Otel'de 26 Ekim Cuma günü, açılış konuşmaları ile başlayacak olan Kartepe Zirvesi 2018, 28 Ekim Pazar akşamı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un katılacağı Kapanış oturumuyla tamamlanacak.
 
Bütün Boyutlarıyla Göç Kartepe Zirvesi'nde

Kartepe Zirvesi 2018, Göç, Mültecilik ve İnsanlık temasıyla toplanıyor. 2 Çalıştay, 2 Açılış Oturumu, 46 Panel, 11 Vaka Kritik, 12 Akademik Panelde; Suriye, Filistin, Irak, Meksika, Filistin göçleri başta olmak üzere, göç bütün boyutlarıyla ele alınacak. Tespitler yapılacak. Çözüm önerileri geliştirilecek. Zirve 2018 Basın Toplantısı'nda konuşan, Zirvenin ev sahibi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, zirvenin hedefini şu cümlelerle ifade etti; “Suriye, Afganistan, Irak, Myanmar, Meksika... Türkiye, Avrupa, Amerika, Kanada... Göç farklı boyutlarıyla bütün dünyanın, insanlığın meselesidir. Türkiye göç meselesinin; insani, ahlaki ve teknik çözümü için her alanda inisiyatif almıştır, almaktadır. Kartepe Zirvesi 2018 de Göç, Mültecilik ve İnsanlık meselesinde inisiyatif almak, meselenin çözümüne katkı sunmak hedefindedir.”
 
Küresel Zirve

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde üniversite, sivil toplum kuruluşu, uluslararası kurum ve kuruluşlardan 22 paydaşın ortaklığında gerçekleştirilen Kartepe Zirvesi'nde bu yıl  31 ülke, 184 kurum temsil edilecek. Yurt içinden 62 yurt dışından 31 üniversiteden akademisyen görüş ve düşüncelerini dünya kamuoyu ile paylaşacak. Zirveye gösterilen yoğun ilginin altını çizen KARAOSMANOĞLU: “Kartepe Zirvesi,  programı, katılımcı profili, izleyici talebi, kamuoyu beklentisi bakımından, ikinci yılı itibarıyla sadece Kocaeli'nin değil, Türkiye'nin, Dünya'nın bir markasıdır.  Küresel bir zirvedir.”
 
Çok Önemli İsimler Zirvede

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Onur Kurulu başkanlığını yaptığı zirvede Türkiye'den ve dünyadan çok önemli isimler yer alıyor.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil AYDIN,  Yunanistan Eski Başbakanı George Papandreu, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Irena Vojackova Sollorano, Avrupa Birliği Komisyon Üyesi Dimitris Avramapoulos, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, Gaziantep Belediyesi ve UCLG- MEWA Dönem Başkanı Fatma Şahin, Prof. Dr. Kamil Aydın, Mete Çubukçu , Muharrem Sarıkaya, Coşkun Aral , Deniz Kilislioğlu, Güven İslamoğlu, İhsan Aktaş, Nuh Albayrak, Prof. Dr. Fuat Keyman, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Nedim Şener, Prof. Dr. İbrahim Sirkeci, Prof. Dr. Jeffrey Cohen, Prof. Dr. Murat Erdoğan,Prof. Dr.  İlter Turan,  Prof. Dr. Bekir Berat Özipek ve Türk Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık'ın da aralarında bulunduğu 336 çok değerli isim Kartepe Zirvesi'nde ana konuşmacı olarak yer alacaklar.
 
Yoğun Talep

İnternetten yapılan Kartepe Zirvesi izleyici başvuruları, yoğun talep üzerine Zirve tarihinden 10 gün önce başvuruya kapatıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ve paydaşlara yapılan doğrudan izleyici taleplerinin dışında internet üzerinden yapılan başvurulardan 300'ü kabul edildi. Bu ilginin kendilerini memnun ettiğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu; “Zirveye gösterilen talep beklentilerimizin çok üzerinde gerçekleşti. Bazı izleyici taleplerini maalesef kabul edemedik. Ana salondaki programları canlı yayınlayacağız, diğer salonlardaki programları ise, programdan sonra video olarak zirvenin web sitesine yükleyeceğiz. İlgililer web üzerinden program içeriğine erişebilecekler.” dedi. Bu talebin Kocaeli'nin Kongre Turizmi potansiyelini gösterdiğini ifade eden Karaosmanoğlu; “2019 yılında Uluslararası Kocaeli Kongre Merkezi'ni hizmete alacağız. Kapasitemizi artıracağız. Karşılaştığımız talebi, Kocaeli'nin kongre turizmi potansiyelini göstermesi bakımından da önemli buluyoruz.”

 

Yorumlar(0)
Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*
(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
AnketAnket

2019 YEREL SEÇİMLERDE HANGİ PARTİYE OY VERECEKSİNİZ?

AK PARTİ
CHP
MHP
İYİ PARTİ
SP
HDP
DİĞER
Anasayfa'ya Git Anasayfa
Foto Galeri Foto Galeri
Video Galeri Video Galeri
Yazarlar Yazarlar
Yazarlar Künye
Yazarlar İletişim
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Codec Haber